Duszniki Zdrój, Pustelnik, Schronisko pod Muflonem – 01.04.2016

Piątek 01.04.2016 – dzień pierwszy .
Trasa – Pustelnik, Schronisko pod Muflonem, Park Zdrojowy – 8 km, czas 2h20min.
Trasę rozpoczynamy w Dusznikach na skrzyżowaniu ulicy Sprzymierzonych i Wiejskiej. Ulicą wiejską kierujemy się do góry (niebieski szlak), po drodze mijamy domki jednorodzinne a następnie mijamy ogródki działkowe i dochodzimy do Pustelnika.
 
Pustelnik znajduje się na Wzgórzu Rozalii na wysokości 560 m n.p.m. Murowana kaplica została wzniesiona po zarazie w 1679 r. jako kaplica wotywna p.w. Świętej Trójcy. W roku 1704 przy kaplicy został wzniesiony domek pustelnika. Przed kaplicą znajduje się kamienny nagrobek Rozalii Lebohne z 1685 roku. W późniejszym okresie wzgórze nazwano Wzgórzem Rozalii od znajdującego się tam nagrobka.
Idziemy dalej drogą, mijamy zjazd (w lewo) do agroturystyki Żabi Dołek. Przystając i obracając się do tyłu mamy piękny widok na panoramę Dusznik.  Idąc dalej mijamy Góralski Dwór (można tu nocować) a droga skręca w prawo (łączą się szlaki żółty i niebieski). Po ok 100 metrach patrząc w lewo mamy piękny widok na zamek w Szczytnej.
Następnie mijamy ruiny domu za ruinami mamy rozwidlenie dróg, skręcając w prawo droga doprowadzi nas bezpośrednio do Schroniska PTTK Pod Muflonem gdzie można się posilić, napić, przenocować, idąc prosto droga poprowadzi nas nad schroniskiem .Schronisko to położone jest na wysokości 690 m n.p.m., na zboczu Ptasiej Góry (745m ), w Górach Bystrzyckich. Lokalizacja na skraju lasu umożliwia podziwianie pięknej panoramy Dusznik-Zdroju i okolicy.
Wchodzimy lekko pod górę przy kapliczce i wchodzimy na niebieski szlak. Idąc dalej drogą trzymamy się cały czas prawej strony. Będą 2 rozwidlenia drogi ale my trzymamy się zawsze prawej strony. Na drugim rozwidlenie skręcamy w prawo i wchodzimy na ulicę Wojska Polskiego jednak dalej jest to leśna droga.
Trasa przebiega w pięknych okolicznościach przyrody, o tej porze roku szum strumyków spływających z góry, słońce przebijające się pomiędzy koronami drzew, śpiew ptaków, żywa soczysta zieleń roślinności budzącej się do życia, wysokie drzewa przeważnie iglaste.
Idziemy dalej krętą drogą mijamy wysady skalne ulokowane pomiędzy małymi brzózkami.
Schodząc dalej  po lewej stronie w dole możemy podziwiać rzeczkę Bystrzycę Dusznicką i drogę na Zieleniec . Droga w okresie letnim jest dwukierunkowa natomiast w okresie zimowym jest jednokierunkowa i tędy można z Zieleńca zjechać do Dusznik.
Schodzimy dalej w dół i mijamy po prawej stronie mały wodospad. W okresie letnim praktycznie woda tędy nie spływa. Schodzimy już na płaski teren i możemy podziwiać w tym okresie bardzo szybko płynącą Bystrzycę Dusznicką.
Idziemy dalej wzdłuż rzeki mając ją cały czas po lewej stronie i dochodzimy do pięknego Parku Zdrojowego. W parku możemy podziwiać liczne fontanny oraz tę najważniejszą kolorową ale niestety o tej porze woda nie tryska. W parku znajduje się pijalnia wód mineralnych, Dworek Chopina, liczne restauracyjki. Park jest najpiękniejszy podczas corocznych festiwali Chopinowskich . W okolicach Dworku jest z kwiatów układana data, w tym okresie tylko rok ale w miesiącach letnich również dzień i miesiąc.

Kończymy naszą wycieczkę i jutro od rana kolejna wycieczka.

Pozdrawiam Krzychu  🙂