Duszniki Zdrój, Jamrozowa Polana, Panderoza – 02.04.2016

Sobota 02.04.2016 dzień drugi wycieczka nr 1.
Trasa –Duszniki, Jamrozowa Polana, Ranczo Panderoza, – 13 km, czas 3 godz. 50min

Trasę rozpoczynamy przy bibliotece (hotelik Sudety) w Dusznikach jest tam wejście na ulicę Orzechową. Tą drogą idziemy aż do bardzo ostrego zakrętu w prawo. Tutaj wchodzimy do lasu jest to również wejście na ścieżkę zdrowia .

Idziemy drogą leśną mijając przyrząd do brzuszków i kierujemy się na drogę biegnącą w górę (chyba czerwony szlak) . Podejście jest dość strome są też szczątki kamiennych schodów. Na szczycie dochodzimy do asfaltowej drogi i kierujemy się w lewo . Dochodzimy do dużej polany z miejscami przygotowanymi do rozpalenia ogniska. Miejsce to kiedyś nazywane przekaźnikiem ponieważ była tu antena telewizyjna.

Z tego miejsca na Jamrozową Polanę możemy iść dwoma drogami. Pierwsza: idąc na wprost mijając miejsca na ognisko z lewej strony dojdziemy do tras biatlonowych. Są to asfaltowe drogi, na które jest zakaz wchodzenia ale jak to w Polsce większość ludzi ignoruje zakazy i idą obok asfaltu wzdłuż trasy, która doprowadzi nas do Centrum Biathlonu na Jamrozowej Polanie. Druga : skręcamy w prawo przy miejscach na ognisko i mijamy je z prawej strony. Droga jest mało uczęszczana i jest dość mocno „zarośnięta” ale również nas doprowadzi do CB.

Kontynuujemy naszą wycieczkę . Stojąc na wprost strzelnicy po lewej stronie mamy drogę prowadzącą mocno w dół w kierunku Podgórza. Wchodzimy na tę drogę i dochodzimy do asfaltowej drogi i kierujemy się w prawo i podążamy w stronę Podgórza. Wchodząc do wioski dochodząc do skrzyżowania kierujemy się na prawo, po lewej stronie mijamy kiedyś świetni funkcjonujący pensjonat Warszawianka (dziś nieczynny) i idąc dalej drogą w górę dochodzimy do kapliczki. Jest to barokowa kapliczka Podwyższenia Krzyża świętego z 1707 r.

Mijamy kapliczkę i dalej asfaltową drogą podążamy w górę. Po prawej stronie mijamy wyciąg narciarski, który dochodzi aż do drogi na Zieleniec . Kiedyś tak ok 25 lat temu świetnie funkcjonujący jeden z dwóch wyciągów narciarskich na Podgórzu, jednak dynamiczny rozwój Zieleńca spowodował odpływ narciarzy. Osobiście również zjeżdżałem tu na nartach ech….szkoda. Obecnie czasem Wojska Ochrony Pogranicza tu trenują.

 

 

 

 

 

 

 

Idąc dalej drogą dochodzimy do bardzo stromego podejścia na szczycie którego mieści się Ranczo Panderoza. Jest świetne miejsce na krótki odpoczynek, można się tu posilić napić wody lub piwka w zależności co kto lubi. Można również pojeździć sobie na koniu.
Więcej informacji tutaj http://www.panderoza.pl/

Po odpoczynku, uzupełnieniu płynów, posiłku ruszamy dalej w stronę Dusznik po drodze podziwiając przepiękne widoki . Trasa jest również przygotowany dla rowerów, wjeżdżając od strony Dusznik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Droga doprowadzi nas do ulicy Wojska Polskiego w Dusznikach (przy DW Jarzębinka który już nie działa i jest na sprzedaż) i tym razem skręcając w lewo idziemy wzdłuż rzeki Bystrzyca Dusznicka mając ją po prawej stronie. Mijamy stadion i dochodzimy do Paeku Zdrojowego przy kolorowej fontannie.

Pozdrawiam Krzychu  🙂