Szczytna Zamek– 02.04.2016

Sobota 02.04.2016 dzień drugi wycieczka nr 2.
Trasa –Duszniki Pustelnik, Zamek w Szczytnej – 10,5 km, czas 3 godz.
 
Trasę rozpoczynamy na skrzyżowaniu ulicy Sprzymierzonych i Wiejskiej. Ulicą wiejską kierujemy się do góry, po drodze mijamy domki jednorodzinne a następnie mijamy ogródki działkowe, pustelnika (opisany w wycieczce piątek 01.04.2016), dochodzimy do Góralskiego Dworu i za nim skręcamy w lewo wchodząc na żółty szlak. Droga wprowadzi nas do lasu, super otoczenie leśne piękne wysokie drzewa, bardzo dużo jagodzin (w okresie owocowania można się posilić) , płynie również mały potok . I w tak miłym otoczeniu dochodzimy do asfaltowej drogi (Bobrowniki) na której skręcamy w lewo. Idąc dalej tą drogą mamy piękne widoki obok drogi pola a w oddali góry i na horyzoncie na górze widać zamek, na który zmierzamy.
Idziemy cały czas żółtym szlakiem i skręcamy w ulicę Leśną jest to pierwszy skręt. Ulicą Leśną idziemy i trzymamy się żółtego szlaku. Dochodzimy do podnóża góry Szczytnik i zaczynamy podejście do zamku, jest ono dość strome i troszkę wykańczające.
Dochodzimy do Zamku w Szczytnej. Niestety jest on niedostępny dla zwiedzających. Wyjątkiem jest kaplica do której można wejść. obok zamku znajduje się na skale punkt widokowy z którego możemy podziwiać fantastyczne widoki . Neogotycki pałac w Szczytnej położony na malowniczym wzgórzu Szczytnik o wysokości 589 m powszechnie nazywany jest zamkiem.  Został zbudowany w roku 1836 przez Leopolda von Hochberga i nazwany przez właściciela Leśną Skałą. Obecnie w zamku mieści się Dom Pomocy Społecznej, w którym zamieszkują osoby z upośledzeniem umysłowym.  Niestety, turyści nie mogą go zwiedzać.
Z zamku przechodzimy na punkt widokowy i podziwiamy widoki. Można przede wszystkim nasycić wzrok widokiem tzw. Obniżenia Dusznickiego.

Po obejrzeniu widoków z punktu widokowego udaliśmy się w drogę powrotną . Postanowiliśmy zejść ulicą zamkową aż do skrzyżowania z ulicą Leśną następnie przechodząc na drugą stronę S8 udajemy się na ulicę Handlową na końcu ulicy przechodzimy ostrożnie przez tory i dochodzimy do drogi asfaltowej (ulica Wrocławska) równoległej do S8 i udajemy się w kierunku Dusznik. Droga  jest mało uczęszczana przez samochody a bo bokach drogi rosną lipy. W połowie drogi mijamy wysokie skały u stóp, których był kiedyś staw. Kiedyś ludzie z okolicy korzystali z wypoczynku nad tym stawem jednak młody chłopiec skacząc z tych skał wbił się w dno i utonął, strażacy wypompowali wodę ale musieli jeszcze długo w mule szukać ciała. Taka smutna historia, obecnie nie ma już tam stawu, ktoś próbował tam wybudować jakiś pensjonat ale stoi i niszczeje w stanie surowym. Idąc dalej droga doprowadzi nas do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach.Na tym kończymy dzisiejszą drugą już wycieczkę.

Pozdrawiam Krzychu  🙂