Twierdza Srebrna Góra – 23-07.2016

Witam serdecznie 🙂 .

  
Twierdza Srebrna Góra to jedyna nie zdobyta górska twierdza. Fajne miejsce na jednodniowy wypad za miasto. Dawka ciekawej historii i przepiękne widoki. Gorąco polecam.Dojazd jest bardzo łatwy. Jak dojedziemy do Srebrnej Góry to nie sposób nie trafić. Oczywiście pod samą twierdzę nie podjedziemy ale w pobliżu znajduje się parking, koszt 7 zł na cały dzień.
Od parkingu mamy krętą asfaltową drogę, którą można sobie skracać jak widać na zdjęciach. Asfaltem jakieś 15 min marszu.
Dochodzimy do twierdzy kupujemy sobie bilet i czekamy na przewodnika. W oczekiwaniu na wejście można się posilić, napić, przekąsić deser co to kto lubi.
Na początek zwiedzania wchodzimy na dziedziniec gdzie przewodnik opowiada podstawowe informacje o twierdzy. Twierdza została wybudowana w XVIII wieku. Jej budowa trwała 12 lat i budowało ją 4,5 tysiąca pracowników. Docelowo na twierdzy stacjonowało 2,5 – 3,5 tysiąca żołnierzy. Twierdza musiała być samo wystarczalna więc w podziemiach znajdowała się piekarnia, browar, kuchnia itp.
Wchodząc do środka mijamy różne pomieszczenia. Mamy tu pomieszczenie z ekspozycją amunicji oraz miejsce kary. Na ośle sadzano żołnierza okrakiem i do kostek przywiązywano mu kule armatnie i tak siedział. Oj musiało boleć.
Wchodzimy do podziemi twierdzy i dochodzimy do najważniejszego miejsca a mianowicie studni. Studnia ma ok 70 m głębokości i była głównym źródłem wody dla twierdzy.
Z podziemi wychodzimy na dziedziniec a następnie wchodzimy na samą górę twierdzy.
Obchodząc dookoła możemy zobaczyć w jak fantastycznym miejscu jest położona twierdza. Z każdej strony idealnie widać jak ktoś się zbliża do twierdzy.
Możemy też zobaczyć dziedziniec.
Z góry możemy podziwiać fort Ostróg oraz Srebrną Górę.
Fort Ostróg, jest to samodzielne dzieło obronne, stanowiące kluczowy element zewnętrznej ochrony fortecy srebrno-górskiej. Fort wzniesiono w latach 1766-71 na splantowanym stromym, skalnym wierzchołku Ostrogu. Do fortu można dojść od strony parkingu.
Cóż pozostało tylko podziwiać pozostałe widoki.

Więcej informacji na stronie:  http://www.forty.pl/

Pozdrawiam Krzychu  🙂


  GALERIA  KLIKNIJ I ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z WYCIECZEK