Podziemia Włodarz – „RISE” – 17.09.2016

Witam serdecznie 🙂 .

Podziemia Włodarz – to kolejna z części kompleksu Rise – Olbrzyma.
Link do stronyhttp://wlodarz.pl/
 
 
Kompleks Rise jedna z największych tajemnic  II Wojny Światowej. Do dziś nie wiadomo do końca pełnego przeznaczenia, jest bardzo dużo teorii. Jedni twierdzą, że miała być tu produkowana broń chemiczna inni, że atomowa. Niestety raczej nie dowiemy się zbyt wiele ponieważ nie ma możliwości odkrywania kolejnych korytarzy i poziomów . Ochrona środowiska, obszar Natura 2000, tereny Parków Narodowych nie pozwalają na dalsze badania. Wiadomo, że dążono do połączenia wszystkich części kompleksu. Np. pomiędzy Sztolniami w Walimiu a podziemnym miastem Osówka zostało ok chyba 1500 m korytarza do połączenia tych dwóch miejsc. Wiadomo, że po zakończeniu mogło tu mieszkać 20 tyś ludzi i przeżyć atak atomowy. Z punktu widzenia budowli to na pewno fascynujące miejsca ale patrząc z punktu widzenia jak i kim to było budowane to już na pewno tylko przykre wiadomości. Do pracy wykorzystywani byli więźniowie obozu Gross-Rozen oraz Oświęcimia. Średnia waga więźnia to ok 38 kg a najmłodszy więzień miał 13 lat. Więźniowie pracowali po 12 godz w samych „pasiakach” i dostawali jeden posiłek – 2 kromki chleba i coś jakby zupa.
O obozie Gross – Rozen można poczytać tu http://www.gross-rosen.eu/ no i oczywiście odwiedzić muzeum.
 
Podziemia Włodarz znajdują się w miejscowości Jugowice.
Jugowice wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Walim.
Są to największe podziemia jednak są najmniej „wykończone”. Nie został odkryty blok B do, którego jak wynika z zeznań świadków (więźniów), pompowano przez 3 miesiące 24 h/dobę beton. Jeżeli uda się dotrzeć do bloku B to prawdopodobnie będą tam wykończone, wybetonowane pomieszczenia.
 
Dojeżdżając, pozostawiamy auto na parkingu (6zł) i udajemy się w stronę kasy. Kupujemy bilet – koszt 20 zł i oczekujemy na pełną godzinę aby wejść do podziemi.
Oprócz kasy znajdują się tu różne przedmioty, działa itp. Oczywiście jest również miejsce pamięci więźniów, którzy zginęli.
 
Część I –  podziemia.
Rozpoczynamy zwiedzanie podziemi. Zaraz na początku mamy tu również tablicę pamiątkową. Idąc dalej dochodzimy do sali kinowej. Oglądamy projekcje filmu o Rise oraz o samym Włodarzu.
Idąc dalej mijamy wagoniki, jednak nie są to oryginalne ale z ówczesnych kopalni węgla kamiennego. Mają one za zadanie symbolizować przebieg prac. Przewodnik opowiada o tym jak kopano i dlaczego tak szybko postępowały prace. Podczas kopania korytarzy gdy dochodzono do miejsca skrzyżowania prace rozpoczynały się w każdym kierunku a więc jednocześnie kopano 3 korytarze.
W pewnym momencie dochodzimy do miejsca gdzie zostajemy podzieleni na grupy po 25 osób. i jedna grupa wchodzi na 2 poziom a druga płynie łódkami po zalanych korytarzach.
Po przepłynięciu zwiedzamy dalej i dochodzimy do hali w której zobaczymy oryginalne narzędzia i broń. Na pewno warta uwagi jest wiertnica i wiertła, które były wykorzystywane do nawiercania otworów pod ładunki wybuchowe.
Część II – trasa naziemna.
We Włodarzu po za podziemiami może zwiedzić obiekty/ruiny naziemne. Trasa liczy ok 6 km. Warto kupić przewodnik z mapką trasy i opisem wszystkich obiektów  – koszt 10 zł. Na trasie obiekty są oznakowane numerami jednak opis jest tylko w przewodniku. Cała trasa jest bardzo dobrze oznakowana.
Na pewno na szczególną uwagę zasługuje rampa kolejowa z magazynem cementu. Znajdują się tu skamieniałe oryginalne worki cementu. Ilość zmagazynowanych worków świadczy o tym, że prace trwały tu do samego końca i w planach było bardzo dużo produkcji betonu.
Drugim takim miejscem jest magazyn prefabrykatów. Znajdują się tu betonowe szalunki do stropów . Używano betonowych szalunków a nie drewnianych ponieważ beton był pompowany pod ciśnieniem i drewniane szalunki by tego nie wytrzymały.
Pozostałe przykładowe obiekty to :
Ujęcie wody, które zasilało podziemia w wodę pitną.
Magazyn dynamitu.
Licznie rampy kolejowe na których rozładowywano cement, prefabrykaty betonowe itp.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na tym kończymy zwiedzanie części nadziemnej.

Pozdrawiam Krzychu  🙂 


  GALERIA  KLIKNIJ I ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z WYCIECZKI