Torfowisko pod Zieleńcem – Zieleniec latem 01.08.2016

Witam serdecznie 🙂 .

Dzisiejsza wycieczka obejmuje zwiedzanie Torfowiska pod Zieleńcem oraz narciarskiej miejscowości Zieleniec. Miejsce wyjątkowe, gorąco polecam  szczególnie dla miłośników niespotykanej flory i fauny.
 
Torfowisko pod Zieleńcem to bardzo ciekawe i wyjątkowe miejsce. Położone jest w powiecie kłodzkim pomiędzy Dusznikami Zdrój a Zieleńcem. Miejsce jest wyjątkowe ze względu na to, że możemy tu spotkać roślinność, która jest charakterystyczna dla takich obszarów jak Syberyjska Tundra. Spotkać tu można reliktową brzozę karłowatą, sosnę błotną, rosiczkę okrągło i podłużno listną, żurawinę błotną, borówkę bagienną czy bożynę czarną. Z unikalnych okazów fauny zobaczyć można endemiczne pajęczaki, cietrzewie, głuszce, czarnego bociana oraz bardzo rzadki okaz motyla – szlaczkonia cytrynka.
 
Na torfowisko prowadzi kilka szlaków zarówno z Zieleńca jak i Dusznik. Akurat dziś podjechaliśmy samochodem.
Aby dojechać możliwie najbliżej do Torfowiska, udajemy się drogą z Dusznik Zdrój w kierunku Zieleńca. Po ok 6 km dojedziemy do miejsca gdzie znajduje się parking a w zasadzie zatoczka na drodze. po lewej stronie będzie widać tablicę informacyjną rezerwatu a tuż za zatoczką jest przystanek i mostek. Miejsce bardzo charakterystyczne i nie sposób pominąć.
Po pozostawieniu auta na parkingu udajemy się zielonym szlakiem w stronę rezerwatu. Trasa nie jest wymagająca jednak troszkę trzeba się namęczyć.
Po dojściu do tabliczek informujących, ze jesteśmy na miejscu mamy tablicę pokazującą ścieżkę edukacyjną. Wybieramy sobie kierunek zwiedzania i na fajnie zrobionych tablicach informacyjnych możemy się dowiedzieć ciekawych rzeczy o florze i faunie Torfowiska.
Po przejściu ścieżki edukacyjnej cofając się mamy dojście do wieży widokowej. Warto poświęcić chwilę i wstąpić na wierzę i podziwiać widoki.
Po odwiedzeniu Torfowiska wybraliśmy się na Zieleniec. Zieleniec głównie odwiedzany jest zimą gdyż jest to centrum narciarskie. W lato można również wjechać sobie na górę kolejką, działają tu dwa wyciągi. Zostawiliśmy auto na parkingu i ruszyliśmy trasą nr 2 w kierunku schroniska Masarykova Chata. Można również dojść na piechotę zielonym szlakiem, ok 45 min.
Następnie grzbietem udaliśmy się do wyciągu nr 5 i po drodze podziwialiśmy widoki. Do Zieleńca zeszliśmy wyciągiem i na tym kończymy dzisiejszą wycieczkę. Czyż latem nie jest tu równie pięknie jak zimą ?

Czyż tam nie jest pięknie ?  Ależ oczywiście, że jest .

Pozdrawiam Krzychu  🙂 


GALERIA   KLIKNIJ I ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z WYCIECZKI