Zamek – Ogrodzieniec – 20.08.2016

Witam serdecznie 🙂 .

Zamek w Ogrodzieńcu to jeden z największych zamków Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Wybudowany na początku XIV w. Najbardziej zniszczony został podczas Potopu Szwedzkiego i od tego czasu nie powrócił już do swojej świetności. Zamek został wykorzystany na planach filmowych i serialowych. Kręcono tu np. „ Janosika” czy „Zemstę”.
 
Ogrodzieniec – miasto w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ogrodzieniec.
 
Dojeżdżamy na Podzamcze, wybieramy jeden z parkingów – płatny ok 5 zł/godz. Udajemy się w kierunku zamku po drodze mijamy budki z pamiątkami i gastronomią. Są tu również różne atrakcje: park miniatur, park rozrywki, dom legend i strachów, letni tor saneczkowy.
My udaliśmy się na zamek – wstęp płatny – 12 zł dorośli – ulgowy 8 zł .
Na początek podziwialiśmy zamek z zewnątrz.
Udajemy się do środka. Bardzo fajnie przygotowana i oznakowana trasa zwiedzania. Tabliczki pokazują kierunek zwiedzania oraz kolejność i w każdym miejscu znajduje się tablica informacyjna opisująca miejsce w którym się znajdujemy. Przy okazji podziwiamy cudowne krajobrazy .
Z zamku można zobaczyć Gród na Górze Birów.  Jest to  zrekonstruowany gród, który spłonął tu na początku XIV wieku i nigdy później nie został odbudowany. Była to najprawdopodobniej strażnica wojskowa, chroniąca granic Królestwa Polskiego od strony czeskiego wówczas Śląska.
Dochodzimy do Muzeum. W muzeum znajdują się makiety zamku, Grodu na Górze Birów  i różne przedmioty z tamtego okresu. Na telewizorze przedstawiona jest prezentacja multimedialna – warto na chwile przystanąć posłuchać i pooglądać.
Zwiedzając kolejne komnaty dochodzimy do zbrojowni. Mamy tu przedstawicieli wszystkich formacji wojskowych związanych z zamkiem. Można również samodzielnie wybić tu monetę.
Wychodząc z zamku kierujemy się w stronę Sali tortur. Trzeba przyznać, że mieli wtedy fantazję. Tak wymyślne tortury, że chyba byłbym najgrzeczniejszym człowiekiem żyjącym w tamtych czasach.

Można połączyć wyjazd do Ogrodzieńca z wyjazdem do zamku w Olsztynie k/Częstochowy – odległość ok 50 km.

Pozdrawiam Krzychu  🙂


GALERIA   KLIKNIJ I ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z WYCIECZKI