Biskupia Kopa – Moszczanka (pyszny pstrąg) – 01.04.2017

Witam serdecznie 🙂 .
Przyszła wiosna więc czas na przyjemne wędrówki.
Na pierwszy rzut Góry Opawskie i Biskupia Kopa.
 
Biskupia Kopa jest najwyższym szczytem o wysokości 890 m n.p.m. w polskiej części Gór Opawskich a także jest najwyższym wzniesieniem województwa opolskiego. Najwyższy punkt góry, wraz z zabytkową wieżą widokową, znajdują się już po czeskiej stronie.Na szczyt prowadzą różne szlaki z różnych miejscowości zarówno z Polski jak i z Czech .

Jarnołtówek – położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Głuchołazy. Wieś leży w Górach Opawskich, w dolinie Złotego Potoku.

Trasa: wejście szlakiem żółtym do schroniska PTTK Pod Biskupią Kopą i na szczyt czarnym i czerwonym szlakiem, zejście tą samą drogą.
Trasa przez: Biskupia Kopa | mapa-turystyczna.pl
Samochód pozostawiamy na parkingu lub obok na drodze przy ośrodku wypoczynkowym „Ziemowit”.

 

 

 

 

 

 

I udajemy się drogą w górę która wprowadzi na nas na żółty szlak.Na rozdrożu kierujemy się w prawo i już potem praktycznie cały czas prosto na pewno się nie zgubimy 🙂 . Podejście nie jest trudne.

 

 

 

 

 

 

W pewnym momencie dochodzimy do małej kapliczki wykonanej z kamienia z umieszczonym centralnie wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Kapliczka znajduje przy ścieżce Langego prowadzącej do schroniska.

 

 

 

 

 

 

Wędrujemy dalej i dochodzimy do schroniska. Górski Dom Turysty „ Pod Biskupią Kopą”. Podziwiamy widoki, odpoczywa uzupełniamy płyny i kontynuujemy wędrówkę na szczyt. Ostatnie podejście troszkę wymagające ale już po wejściu po schodach same przyjemności.

Niestety kiedyś bardzo gęsty las a obecnie… cóż przykro patrzyć . Podobno wycięli tyle drzew bo zaatakował je kornik. Czy to prawda, ciężko powiedzieć, opinie są różne.
Po krótkim odpoczynku wędrujemy na szczyt. Podziwiamy widoki.
Dochodzimy na szczyt. Na szczycie znajduje się kamienna wieża widokowa o wysokości 18 m wybudowana 1898 roku. Wstęp na wieżę 6 zł. Warto te parę złoty zapłacić bo widoki są przepiękne, tylko podziwiać.
Widoki z wieży. Ech ….

Schronisko i ow „Ziemowit” widok z wieży
Wyjątkowo powrót tym samym szlakiem .
Po wędrówce polecam podjechać do miejscowości Moszczanka gdzie zaspokoimy zmysły smakowe przepysznym pstrągiem. Są tu 3 łowiska, hodowle pstrąga jednak ja i moi znajomi polecamy „ U Bodzia” . W sezonie trzeba troszkę poczekać z uwagi na dużą ilość klientów, jednak zapewniam, że walory smakowe wynagrodzą czas oczekiwania. Smacznego !!!
Link do strony: https://www.facebook.com/SmazalniaUBodzia/?fref=ts
Moszczanka oddalona jest od Jarnołtówka ok 6 km – mijamy Pokrzywną i już jesteśmy. Kierujemy się pod most kolejowy i ok 200 m i jesteśmy na miejscu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli ktoś jest z okolic to wspaniałe miejsce na jednodniowy wypad za miasto, polecam gorąco.

Pozdrawiam Krzychu  🙂 


  GALERIA  KLIKNIJ I ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z WYCIECZKI