Śnieżne Kotły – Piechowice – 14.08.2017 r

Witam serdecznie  🙂  

Podczas kilkudniowego pobytu w okolicach Szklarskiej Poręby znalazł się czas aby zdobyć i podziwiać Śnieżne Kotły.

Śnieżne Kotły to dwa (Mały i Wielki) wspaniałe polodowcowe twory, położone pomiędzy Łapskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. To wyjątkowy alpejski krajobraz w naszych Karkonoszach.  Na dnie Wielkiego Kotła znajdują się 3 Śnieżne Stawki, które okresowo wysychają. Są to polodowcowe jeziorka a woda w nich jest krystalicznie czysta.

Nocowałem w miejscowości Piechowice oddalonej o ok 8 km od Szklarskiej Poręby. Polecam Ośrodek Wypoczynkowo-Konferencyjny „HORYZONT” -bardzo mili właściciele, pyszne jedzenie na pewno skorzystam ponownie  🙂 http://www.wczasyhoryzont.com.pl/ .Taki o to przepiękny widok z tarasu przywitał mnie o poranku, czyż nie bajecznie ?  🙂 .

W Szklarskiej Porębie jest dość dużo parkingów gdzie można zostawić auto i rozpocząć wędrówkę. Ja auto pozostawiłem na ulicy Uroczej niedaleko Muzeum Mineralogicznego, gdzie również rozpoczyna się żółty szlak.

Plan trasy to wejście żółtym a następnie niebieskim szlakiem aż do Schroniska Pod Łapskim Szczytem i dalej żółtym. Zejście natomiast czerwonym następnie niebieskim i zielonym aż do schroniska a następnie żółtym już do parkingu.
Trasa znajduje się na terenie Karkonowskiego Parku Narodowego – przestrzegaj jego zasad ! – http://kpnmab.pl/

UWAGA ! Szlak zielony w bardzo dużej części jest bardzo trudny i dosyć niebezpieczny. Trzeba się nastawić na ok 1,5 godzinną wędrówkę po kamieniach (zdjęcia w dalszej części) kamienie bardzo często są ruchome i należy zachować ostrożność szczególnie po opadach deszczu.

UWAGA ! Część trasy zamknięta jest w zimę oraz wczesną wiosną, informacje w szczegółowym opisie mapy.

Link do szczegółowej mapy: Trasa przez: Śnieżne Kotły | mapa-turystyczna.pl 

No to zostawiamy auto na parkingu ruszamy na wędrówkę  🙂 

Rozpoczynamy żółtym szlakiem i do tego miejsca wrócimy. Po ok kilkuset metrach skręcamy w lewo jest trasa rowerowa oznaczona na drzewach. Tą trasą kierujemy się do niebieskiego szlaku.

Po drodze znów mostek i strumyk, który wspaniale szumi i do tego zapach lasu ech… – pełny relaks  :-). Dochodzimy do skrzyżowania i wchodzimy na niebieski szlak.
Szlak do najłatwiejszych nie należy ale co tam. Po drodze znów mijamy strumień i kolejny mostek hehe dużo tu takich miejsc. Pamiętajmy znajdujemy się na terenie Karkonowskiego Parku Narodowego – przestrzegaj zasad Parku – http://kpnmab.pl/.
Z czasem jest coraz lepiej i już w oddali widać Schronisko pod Łabskim Szczytem. W schronisku krótki odpoczynek podziwiamy widoki i dalej w trasę.
Ze schroniska ruszamy żółtym szlakiem w kierunku Śnieżnych Kotłów. Wrócimy tu ale szlakiem zielonym po drodze odwiedzając Śnieżne Stawki. Mijamy ludzi skręcających na zielony szlak.
Droga jest całkiem przyjemna i możemy swobodnie podziwiać widoczki  🙂 .
Na szczycie witają nas już kwitnące wrzosy. Widzimy radio-telewizyjną wieżę o wysokości 24 m. Kiedyś dawno temu w 1897r było tu schronisko Nad Śnieżnymi Kotłami. W oddali widzimy szczyt Wielki Szyszak 1509 m n.p.m. to drugi co do wysokości po Śnieżce szczyt po naszej stronie Karkonoszy.
Na szczycie mamy zlokalizowanych kilka tarasów widokowych, z których możemy podziwiać fantastyczne twory natury. Obchodząc dookoła możemy z różnych stron zobaczyć Kotły oraz w dole Śnieżne Stawki.
Po wrażeniach krajobrazowych udajemy się czerwonym+niebieskim+zielonym szlakiem w dół do Śnieżnych Stawów. W stronę schroniska możemy również udać się czerwonym lub zejść niebieskim do Michałowic i Piechowic.
Śnieżne Stawki to polodowcowe bezodpływowe jeziorka, które okresowo wysychają. Woda w nich jest krystalicznie czysta i potwornie zimna.
UWAGA ! Tak wygląda szlak zielony, na początku i pod koniec całkiem nieźle jednak w większości jest kamienisty, kamienie się ruszają a po opadach są bardzo śliskie. Zachowajcie ostrożność. Ok 1,5 godziny marszu nas czeka po tych kamieniach do schroniska.
Ze schroniska w dół do parkingu schodzimy żółtym szlakiem podziwiając sobie widoczki. Szlak jest bardzo dobrze przygotowany. Po drodze mijamy Kukułcze Skały, forma skalna ładnie ułożona. Można sobie porobić zdjęcia i jest tu również ławeczka i miejsce na odpoczynek oraz śmietnik.

Na tym kończymy wycieczkę na Śnieżne Kotły. Wędrówka bardzo mi się podobała i gorąco polecam.

Pozdrawiam Krzychu  🙂 

 


GALERIA   KLIKNIJ I ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z WYCIECZKI