Ścieżka w koronach drzew – Jańske Łaźnie Czechy 22.04.2018

Witam serdecznie po długiej przerwie związanej z rehabilitacją kolana.

Dzisiejsza wycieczka to spacer w koronach drzew w Jańskich Łaźniach w Czechach. Czesi maja kilka takich obiektów i ten wydaje się być jednym z mniejszych.

Atrakcja na pewno warta zobaczenia szczególnie z dziećmi. Czytając opisy wyrobiłem sobie chyba zbyt wysokie wymagania co do wrażeń myślałem, że będzie dłuższa wyższa itp. Osobiście uważam, że jest to warte zobaczenia jednak nie specjalnie jechać tylko na tę ścieżkę ale będąc w okolicy przy okazji zwiedzić.

Znacznie lepsze wrażenia widokowe zapowiadają się na ścieżce w Lipnie http://www.czechtourism.com/pl/c/lipno-tree-top-walk/  oraz na Słowacji Bachledka  https://spanie.pl/a/242/Slowacka_Sciezka_w_koronach_drzew_juz_otwarta.html
Jak ktoś był na w/w ścieżkach to poproszę o informację jak faktycznie to wygląda.

Wracając do ścieżki w Jańskich Łaźniach to aktualny cennik i mapę dojazdu można zobaczyć na stronie  http://www.stezkakrkonose.cz/pl/. Czas przejścia to ok 1 – 1,5 godzinki z dzieciakami może być dłużej.

Na miejscu jest parking – koszt to 70 koron .

Zaraz przy parkingu znajdują się kasy. Na ścieżce znajduje się ścieżka edukacyjna, która opisana jest w języku czeskim jednak można pobrać aplikację i będzie wszystko przetłumaczone. Kupujemy bilet i ruszamy zwiedzać.

Jak widać na zdjęciach ścieżka nie jest na wysokości koron drzew choć na znacznej wysokości. Po drodze mamy wspomniane już miejsca z opisem flory i fauny występującej w tym lesie. Przy niektórych są kody QR i można zeskanować w celu tłumaczenia na język polski.

Co jakiś czas możemy zobaczyć czarne lunety przez które możemy obserwować robaczki inne rzeczy. Przy każdej lunecie opisane jest co możemy zobaczyć.

Również co jakiś czas pojawiają nam się atrakcje do sprawdzenia sprawności. Bardzo fajne dla dzieciaków ale i dorośli mogą się pogimnastykować :).

Wędrujemy sobie dalej delektując się zapachem lasu i śpiewem ptaków. Dochodzimy do wieży widokowej, która ma 42 m wysokości.


Wieżę zaczynamy zwiedzać od jej podziemi gdzie została przygotowana prezentacja systemu korzeniowego oraz całego ekosystemu lasu. Warto przy kasie pobrać aplikację z tłumaczeniem teraz na pewno się przyda.

 

Po wrażeniach podziemnych wychodzimy na górę i zdobywamy wieżę. Drogę powrotna możemy sobie skrócić i zjechać specjalna rurą na macie 🙂 . Dzieci zjazd od wzrostu 1,2 m. Sam nie zjeżdżałem ale odgłosy dochodzące z rury znaczą że efekt jest 🙂 .

Na górze wieży chwila oddechu i czas na podziwianie widoczków to zawsze mi sprawia ogromną przyjemność :).

Po podziwianiu widoczków schodzimy na dół  gdzie ścieżka zaprowadzi nas do restauracji na posiłek i uzupełnienie płynów. Jest również sklepik z pamiątkami oraz mini plac zabaw dla dzieci 😉 .
Na tym kończymy wycieczkę wśród koron drzew . Ja polecam zobaczyć to miejsce ale będąc w odległości do 100 km , można sobie na 1,5 godzinki wyskoczyć i spędzić czas w koronach drzew 🙂 .

Pozdrawiam Krzychu


GALERIA  KLIKNIJ I ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z WYCIECZKI