Żabnica-Boracza-Redykalna-Rysianka-Romanka – 20.05.2018r

Witam Serdecznie  🙂 .

Kolejny wypad w Beskidy 🙂 . Pętla: Żabnica parking – Sch H Boracza – H Redykalna – Sch H Lipowska – Sch Rysianka – Romanka – Żabnica parking. Żabnica parking na skrzyżowaniu ulic Śmiecha i Boracza. Długość trasy 20,9 km, czas przejścia (bez przerw w schroniskach) 6 godz i 12 min.

Przepiękna trasa widokowo choć miejscami dała popalić to widoczki wynagradzają wszystko. Przepiękna majowa zieleń szczególnie po deszczu tylko dodała uroku tej trasie. Polecam  🙂 

Przebieg trasy: Z parkingu czarnym i kawałek niebieskim szlakiem na Halę Boracza następnie zielonym i czarnym na Halę Redykalną następnie żółtym na Romankę przez Halę Lipowską i Rysiankę a potem zejście niebieskim i czerwonym do Stacji Turystycznej Słowianka i dalej czarnym na parking.

Link do szczegółowej mapyTrasa do: Żabnica, Skałka | mapa-turystyczna.pl

Wędrówkę rozpoczynamy czarnym szlakiem z parkingu. Na początku odcinek trasy to asfalt ale na szczęście nie za długo. W towarzystwie szumu potoku i śpiewu ptaków dreptamy do góry.

Osiągamy pierwszy punkt wędrówki schronisko i Hala Boracza. Bardzo fajnie położone schronisko super widoczki. Krótki odpoczynek, po pierwszym etapie zimne piwko wskazane zwłaszcza, że bardzo ciepło było  😎 .

Widoczki ze schroniska, dookoła są piękne  🙂

Startujemy dalej w kierunku Hali Redykalnej. Zielonym szlakiem potem czarnym i wchodzimy na żółty. Momentami na czarnym szlaku dość ostre podejścia ale ogólnie bardzo fajne i przyjemne szlaki. Bardzo fajny widok z czarnego szlaku na schronisko na Hali Boracza

Kolejny punkt to Hala Redykalna. Krótki odpoczynek i podziwianie widoków  😉 

Możemy stąd zejść do Rajczy albo iśc na Halę Lipowską. Zgodnie z planem ruszam żółtym szlakiem na Lipowską. Cała trasa jest bardzo ładna, cały czas towarzyszą nam piękne widoki. Szlak juz bez jakiś ostrych podejść na luzie spacerkiem delektując się otaczającym nas pięknem. I ta soczysta majowa zieleń ech… Troszkę przelotny deszcz nam popadał ale bez jakiegoś wielkiego zmoczenia .

Schronisko na Hali Lipowskiej. Schronisko jest w takim miejscu, że widoków za bardzo nie ma ale za to otoczenie schroniska bardzo przyjemne, można sobie ognicho zrobić wszystko fajnie przygotowane. Jest tu zbieg kilku szlaków i spotkałem dużo rowerzystów górskich.

Udajemy się żółtym szlakiem na Rysiankę, szlak po drodze łączy się z zielonym. Schronisko na Rysiance super. Wspaniałe widoki na Pilsko i w oddali w chmurach widać również królową Babią  😛 .

Po przerwie i nacieszenie oczu wspaniałymi widokami ruszam dalej żółtym na Romankę. Szlak nie należy do najłatwiejszego jest dość ostre podejście ale za to towarzyszą nam cudne widoki .Oczywiście można ominąć Romankę i zaraz za schroniskiem zejść na zielony szlak i wrócić na parking do Żabnicy lub jeszcze kawałek dalej zejść na czerwony szlak do Stacji Turystycznej Słowianka i potem czarnym szlakiem na parking.

Dochodząc do szczytu mamy małe jakby torfowisko. Szczyt jest zalesiony więc widoków nie ma ale można odpocząć i ruszyć w dół a czeka nas zejście niebieskim szlakiem. Nie jest to łatwe zejście jest wąsko i trzeba uważać bo zbocze jest bardzo strome.

Wspomniany niebeiski szlak wygląda tak.

Wychodząc z zalesionej części szlaku mamy znów piękne widoczki. W oddali widać nawet Górę Żar. Tak ostrożnie schodząc dochodzimy do połączenia się ze szlakiem czerwonym i już praktycznie po płaskim dreptamy w kierunku Stacji Turystycznej Słowianka.

Dochodzimy do Stacji Turystycznej Słowianka. Miejscówka na odpoczynek może zjeść napić się a nawet przenocować. To już ostatni etap wędrówki, schodzimy czarnym szlakiem. Szlak momentami ma bardzo ostre zejścia. Jednak największym problemem okazało się błoto (momentami ciężkie do przejścia uwaga dla wędrujących z dziećmi)  i rozjechana droga przez ciężarówki wywożące ścięte drzewa. Po przejściu już na asfalt trzeba uważać i pilnować gdzie skręca szlak i iść wzdłuż płotu domu i jesteśmy na parkingu.

I to już koniec tej wspaniałej wędrówki. Do zobaczenia może gdzieś na szlaku i do następnego wpisu  🙂  😎  😉 .

Pozdrawiam Krzychu  🙂 


GALERIA KLIKNIJ I ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z WYCIECZKI